Jaký materiál je ekvivalentní X2CrNi18-9?
Apr 03, 2026
Zanechat vzkaz
Jaký materiál je X2CrNi18-9?
X2CrNi18-9 (číslo materiálu 1.4307) je nízkouhlíková austenitická nerezová ocel, široce uznávaná jako evropský standardní ekvivalent AISI 304L. Tento materiál vykazuje vynikající svařitelnost, dobrou odolnost proti korozi (zejména ve svařovaném stavu) a je vhodný pro vysokoteplotní aplikace do 550 stupňů. Může být zpracován do různých praktických forem výrobků, včetně desek, svitků, trubek, tyčí a drátů.
Jaký materiál je ekvivalentní X2CrNi18-9?
X2CrNi18-9 (číslo materiálu 1.4307) je ekvivalentní AISI 304L. Je to nízkouhlíková austenitická nerezová ocel, často označovaná jako 304L nebo SUS304L (japonský standard). Používá se pro zvýšenou odolnost proti korozi (zejména po svařování) ve srovnání s 304/1.4301 a často je dvakrát certifikován s 304L.
X2CrNi18-9 Chemické složení (%)
| Živel | C | Si | Mn | P | S ① | Cr | Ni | N |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| min | - | - | - | - | - | 17.5 | 8 | - |
| max | 0.03 | 1 | 2 | 0.045 | 0.03 | 19.5 | 10 | 0.11 |
X2CrNi18-9 Mechanické vlastnosti
| Průměr d (mm) | Tepelné zpracování nebo stav | Pevnost v tahu σb MPa |
Bod kluzu σs MPa |
Protažení při lomu (nebo prodloužení) δ % |
Energie nárazu absorbována KV2 J |
|---|---|---|---|---|---|
| d Menší nebo rovno 160* | + AT | 450~680 | Větší nebo rovno 175 | Větší nebo rovno 45 | Větší nebo rovno 100 |
| d Menší nebo rovno 35* | +C700 | 700~850 | Větší nebo rovno 350 | Větší nebo rovno 20 | Větší nebo rovno 80 |
| d Menší nebo rovno 25** | +C800 | 800~1000 | Větší nebo rovno 500 | Větší nebo rovno 12 | Větší nebo rovno 80 |
X2CrNi18-9 Fyzikální vlastnosti
| Statický elastický modul při různých teplotách ( ve stupních ) | Koeficient tepelné roztažnosti mezi 20 stupni a různými teplotami | Tepelná vodivost | Specifická tepelná kapacita | Odpor | |||||||||||||
| 20 | 100 | 200 | 300 | 400 | 500 | 600 | 700 | 800 | 100 stupňů | 200 stupňů | 300 stupňů | 400 stupňů | 500 stupňů | 600 stupňů | 20 stupňů | 20 stupňů | 20 stupňů |
| GPa | 10-6 K-1 | W/m.K | J/kg.K | Ω.mm2/m | |||||||||||||
| 200 | 194 | 186 | 179 | 172 | 165 | - | - | - | 16 | 16.5 | 17 | 18 | 18 | n.a. | 15 | 500 | 0.73 |
| na: nejsou k dispozici žádné hodnoty |
Minimální mez kluzu při zvýšených teplotách (ve stavu při dodání)-
| Označení materiálu | Tepelné zpracování stav |
Průměr d mm |
Minimální 0,2%-pevnost Rp0.2v MPa při teplotě (ve stupních): | |||||||||||||
| Jméno | Číslo | 50 | 100 | 150 | 200 | 250 | 300 | 350 | 400 | 450 | 500 | 550 | 600 | 650 | ||
| X2CrNi18-9 | 1.4307 | + AT | d Menší nebo rovno 160 | 164 | 145 | 130 | 118 | 108 | 100 | 94 | 89 | 85 | 81 | 80 | - | - |
Minimální pevnost v tahu při vysoké teplotě v{0}}dodaném stavu
| Označení materiálu | Tepelné zpracování stav |
Průměr d mm |
Minimální pevnost v tahu Rmv MPa při teplotě (ve stupních): | |||||||||||||
| Jméno | Číslo | 50 | 100 | 150 | 200 | 250 | 300 | 350 | 400 | 450 | 500 | 550 | 600 | 650 | ||
| X2CrNi18-9 | 1.4307 | + AT | d Menší nebo rovno 160 | 440 | 410 | 380 | 360 | 350 | 340 | 340 | 330 | - | - | - | - | - |
Minimální nárazová absorbční energie při nízké teplotě (podélná)
| Označení materiálu | Tepelné zpracování stav |
Průměr d mm |
Minimální lomová energie při rázovém ohybu (v J) (vzorky ISO -V) při teplotě (ve stupních ): | ||||||||||||||||
| Jméno | Číslo | -270 | -196 | -160 | -140 | -120 | -110 | -100 | -90 | -80 | -70 | -60 | -50 | -40 | -20 | 0 | +20 | ||
| X2CrNi18-9 | 1.4307 | +C700 | d Menší nebo rovno 35 | - | 50 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 80 |
Tepelné zpracování výrobků v souladu s touto evropskou normou
| Označení materiálu | Tepelné zpracování stav |
Normalizace, kalení nebo rozpouštěcím žíháním teplota stupeň |
Typ chlazení① |
Temperování popř srážky léčba (a čas) stupeň |
|
| Jméno | Číslo | ||||
| X2CrNi18-9 | 1.4307 | + AT | 1000 až 1100 | w,a② | - |
Jaká je odolnost proti korozi 1.4307?
1.4307 je ultra-nízkouhlíková austenitická nerezová ocel. Jeho primární výhoda spočívá ve výjimečné odolnosti proti mezikrystalové korozi; pozoruhodně si zachovává velmi vysokou úroveň odolnosti proti korozi i po svařování, bez nutnosti následného tepelného zpracování. Účinně zabraňuje korozi ve většině průmyslových a městských atmosférických prostředí a řadí se mezi běžnou nerezovou ocel s vynikající odolností proti korozi.
Nerezová ocel 1.4307 vykazuje dobrou svařitelnost
Nerezová ocel 1.4307 je speciálně navržena tak, aby dosahovala výjimečné svařitelnosti, takže je vhodná zejména pro tlusté-plechy. Jeho extrémně nízký obsah uhlíku (méně než nebo rovný 0,03 %) minimalizuje srážení karbidů chrómu během svařování, čímž zajišťuje vynikající odolnost proti mezikrystalové korozi bez nutnosti tepelného zpracování po-svaření.
Obrobitelnost nerezové oceli 1.4307
Nerezová ocel 1.4307 (AISI 304L) je nízkouhlíková austenitická nerezová ocel, která se vyznačuje střední až dobrou obrobitelností. Díky nízkému pracovnímu-kalení se snáze řezá než standardní nerezová ocel 304; k zabránění povrchového kalení však obrábění stále vyžaduje použití ostrých nástrojů, stálou rychlost posuvu a vysoký průtok řezné kapaliny.
Je nerezová ocel 1.4307 magnetická?
Nerezová ocel 1.4307 (AISI 304L) není ve svém standardním žíhaném stavu -magnetická, protože se jedná o austenitickou slitinu. Po opracování za studena (jako je tažení nebo ohýbání) nebo svařování se však může stát mírně magnetickým, protože tyto procesy mohou vyvolat fázovou změnu a mírně zvýšit jeho magnetickou permeabilitu.
Jaký je rozdíl mezi nerezovou ocelí 1.4307 a 1.4306?
1.4306 (X2CrNi19-11) a 1.4307 (X2CrNi18-9) jsou nízkouhlíkové austenitické nerezové oceli (typ 304L) s vynikající svařitelností. Primární rozdíl je v tom, že 1.4306 je více legovaný, obsahuje vyšší obsah niklu a mírně vyšší obsah chrómu, což má za následek vynikající odolnost proti korozi a lepší vlastnosti při hlubokém tažení.
Aplikace
Potravinářský a nápojový průmysl: Pivovarské zařízení, stroje na zpracování mléka, linky na výrobu potravin.
Chemický průmysl: Skladovací nádrže, potrubní systémy, výměníky tepla.
Farmaceutický průmysl: Reaktory, potrubí pro čisté prostory.
Architektura a dekorace: Zábradlí, závěsné závěsy, interiéry výtahů.
Domácí spotřebiče: Kuchyňské dřezy, nádobí, nádobí.
1.4307 Dodavatel nerezové oceli
Plechy: Za studena-válcované svitky, za tepla-středně válcované-až{3}}těžké plechy (tloušťka: 0,3 mm – 100 mm).
Tyče: Kruhové tyče, šestihranné tyče, čtvercové tyče (černé nebo světlé tažené).
Trubky: Bezešvé trubky, svařované trubky.
Profily: Úhlové tyče, kanálové tyče, ploché tyče.

GNEE má rozsáhlé zkušenosti s mezinárodní přepravou se servisní sítí pokrývající více než 70 zemí po celém světě. Používáme profesionální obaly-včetně dřevěných beden, železných rámů nebo palet-, které splňují standardy námořní dopravy. Všechny produkty jsou doprovázeny certifikátem o zkoušce materiálu (MTC) v souladu s normou EN 10204 3.1.


Odeslat dotaz






